Seyahat Sağlığı ve önerileri

Seyahat Sağlığı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de seyahat olanaklarının artması sonucunda bulaşıcı ve salgın hastalıkların geniş alanlara kısa sürede yayılabildiği bir dönemde yaşıyoruz. Alınacak bazı tedbirler ve kişinin sağlık durumuna özel önlemler, seyahat sağlığı sorunlarıyla karşılaşma riskini azaltmaktadır.

Yurt dışına seyahat etmeden önce ne yapılmalıdır?

Özellikle yurt dışı seyahatlerinden 4 ila 8 hafta önce hekime danışarak seyahat öncesi sağlık danışmanlığı alınması önerilmektedir. Bu prosedür muayeneyi, aşıları, sıtmaya karşı koruyucu ilaçları ve karşılaşılabilecek hastalıklara karşı özel sağlık tavsiyelerini içermektedir.

Genel seyahat sağlığı önerileri nelerdir?

  • Tüm seyahatlerde eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.
  • Seyahate çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşullar öğrenilip gerekli tedbirler alınmalıdır.
  • Seyahat edecek bireyin kronik bir hastalığı varsa, kullandığı ilaçlar ve dozları belirten doktor raporları hastanın yanında taşınmalıdır.
  • Hijyen koşullarından emin olunmadığı hiçbir yerde, zorunlu kalmadıkça musluk suyu içilmemelidir. Zorunlu durumlarda su mutlaka kaynatılmalı, filtrelenmeli ve iyot tabletleri kullanılmalıdır. Emin olunmadığı durumlarda kaynar suyla yapılan içecekler ve ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Şüphelenilen durumlarda dişler musluk suyuyla fırçalanmamalıdır.
  • Sokakta satılan gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içecekler, her türlü çiğ ya da iyi pişmemiş gıdanın sağlık riski taşıdığı unutulmamalıdır.
  • Temizliğinden emin olunmayan deniz veya havuz sularında yüzülmemelidir. Yüzmek için tatlı su yerine tuzlu su tercih edilmelidir.
  • Sivrisinek ve diğer böceklere karşı gerekli önlemleri alınmalıdır. Bulunulan bölgedeki kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçının. Isırılma ya da yaralanma halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  • Sağlık kuruluşuna başvurulması durumunda kullanılan iğnelerin tek kullanımlık ve aletlerin steril olmasına dikkat edilmelidir.
  • Gidilen bölgenin sıcaklık, nem, basınç gibi çevresel faktörleri konusunda önceden bilgi edinilmeli ve tedbir alınmalıdır.
  • Kaza sonucu oluşabilecek yaralanmalar ve hastalıklar için tıbbi tedaviyi kapsayan tam bir sigorta yaptırılması önerilmektedir.

Referans:

T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Seyahat Sağlığı Kitapçığı https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Content/Documents/Seyahat_Sagligi_El_Kitabi.pdf (Erişim Tarihi: 15.03.2020)

Benzer İçerikler