Diş Çürüğü etkileri

Diş Çürüğü

Ağız ve diş sağlığı denildiğinde dişlerin sağlıklı olması, düzenli bakımı ve diş çürüğü en önemli konuları oluşturmaktadır. Sindirim için çok önemli bir rol oynayan gıdaların sağlıklı bir şekilde çiğnenmesi için diş sağlığına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Teknik olarak diş çürüğü dişin sert dokusu olan mine, onun altındaki dentin ve kimi zamanda kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması ile oluşmaktadır. Diş çürüğü önlenebilir bir durum olmasına rağmen dünya genelinde bu durumla karşılaşmayan çok az insan vardır.

Diş Çürükleri Neden Oluşur?

Diş çürümesi neden oluşur sorusuna verilebilecek en iyi cevap ağız ve diş sağlığına yeterince özen göstermemek olacaktır. Genellikle şeker, nişasta gibi karbonhidratlı yiyeceklerin, şekerli ve gazlı içeceklerin veya kek, çikolata vb. yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması diş çürümesinin en önemli nedenini oluşturmaktadır.

Ağızda bulunan bakterilerin oluşturduğu bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarını parçalayarak asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu aşındırarak dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve kavite olarak adlandırılan oyuklara neden olmaktadırlar.

Diş Çürüğünü Önlemek Mümkün Müdür?

Günümüzde diş çürüklerini tamamen engelleyebilecek bir yöntem henüz bulunmamış olsa da düzenli ve etkin fırçalamanın, önleyici uygulamalar ile desteklendiği durumlarda sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün olmaktadır. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, uygun diş fırçası seçilmelidir. Diş hekimi kontrollerinin düzenli aralıklarla yapılması ağız ve diş sağlığının korunması ve çürüklerin erken dönemde tespit edilmesi için önerilmektedir.

Referanslar:

  1. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Dişler Neden Çürür? https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/disler-neden-curur.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020).
  2. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler. https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/dis-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020)
  3. Türk Dişhekimleri Birliği. Diş Çürüğü Nasıl Oluşur? http://www.tdb.org.tr/userfiles/files/PDF_

Benzer İçerikler