Gebelik ve haplar

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

 

Gebelikte İlaç Kullanımı Nedir?

Gebelikte ilaç kullanımı, sürecin sorunsuz geçmesi için ve anne karnındaki bebeğin beklenmedik hastalıklara maruz kalmasını önlemek için gerekebilir. Ancak bu süreç ve sonrasında hangi ilaçların ne kadar süreyle ne dozda kullanılacağına dikkatle ve doktor tarafından karar verilmelidir. Gebelik süresince kullanılması gereken ve kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar vardır. Bazı ilaçlar içinse hekim, hastaya özel olası riskleri ve yararları değerlendirerek karar verir.

 

Gebelikte İlaç Kullanımına Neden Dikkkat Edilmelidir?

Gebelikte ilaç kulanımı anne karnındaki bebeğe zararlı olabileceği gibi annede de hastalıklara yol açabileceğinden önemli bir konudur.

Annede gebelik süresince dikkat edilmesi hastalıklar gebelik hipertansiyonu, gebelik diyabeti, gebenin aşırı kusması, kansızlık, kanın damar içinde pıhtılaşması, hipertiroididir.

Gebelik süresince gelişme riski olan bu hastalıkların bu süreçte tedavisinin düzenlenmesi hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Bazı ilaçlar bu hastalıkları tetikleyebileceğinden, gebelik süresince doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Özellikle kansızlık (anemi) toplumumuzda oldukça yaygındır. Gebelik süresince anne kanı hem anneyi hem de beslediğinden kansızlık göz ardı edilmemelidir. Aksi halde hem anne kansızlık belirtilerini çok şiddetli yaşar hem de bebekte büyüme geriliği başta olmak üzere bir dizi hastalığın gelişme riski artar.

Anne karnındaki bebeğin de bazı hastalıklardan korunması için özellikle bu süreçte bazı ilaçlar kullanılmalıdır. Nöral Tüp Defektinden korunmak için anne adayı hamileliğin en az 1 ay öncesinden itibaren düzenli olarak folik asit (B9 vitamini) almalıdır. Bu defekt, beyni ve omuriliği ilgilendirir. Folik asit eksikliği ile süren hamilelikler sonucu doğan bu bebeklerin omurilik kanalı kapanmaz ve genellikle bel bölgesinde cildin dışında bulunur. Bu durumda doğan bebekler için tek tedavi cerrahi müdahale ile tüpün cilt altına yerleştirilmesidir.

Ayrıca annenin kan değerleri düzenli olarak takip edilmelidir. Kansızlık, tiroid işlev bozukluğu ya da hipertansiyon gibi durumlarda hemen tedaviye başlanmalıdır.

 

Gebelik Sürecinde veya Sonrasında İlaç Kullanılabilir Mi?

Gebelik süresince anne herhangi bir hastalığa yakalanırsa bunun için tedavi almalıdır. Özellikle enfeksiyon hastalıkları anne karnındaki bebeği de etkileyeceğinden tedavisi gerekir. Aksi halde bebek doğumsal sorunlarla doğabilir; düşük doğum ağırlığı ile doğum, düşükler, işitme kaybı, kalp gelişiminde kusur, doğuştan çarpık ayak gibi.

Gebeliğin öncesinde annede bir hastalık varsa bunun tedavisinin daha sıkı bir gözlemle devam etmesi gerekir. Bu konuda halihazırda sizi takip eden doktorunuzu gebeliğiniz ile ilgili bilgilendiriniz. Özellikle lupus, diyabet ve tiroid hastalıkları hamilelik süresince anne karnındaki bebeğin gelişimini doğrudan etkileyeceği ve düşük riskini arttırdığı için önemlidir. Ayrıca bazı hastalıklar için hamilelikte ilaç değişikliği veya doz ayarlanması gerekebilir.

Özellikle psikiyatrik hastalıkları ilgiliendiren ilaçların gebelik kategorisine ve anne adayının durumuna göre değerlendirilmesi gerekir. Çünkü özellikle bu sınıf ilaçlar bebekte hastalıklara yol açabilir. Bu sorunların başlıcaları dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, nöral tüp defekti, kalp hastalıkları, büyüme geriliği, bilişsel gerilik, yüz hatlarında bozulma, tırnak gelişiminin bozulması, yarık damak dudaktır.

 

Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte ilaç kullanımı mutlaka doktor denetiminde olmalıdır. Anne karnında gelişen herhangi bir hastalığın sakat doğumla veya düşükle sonlanma olasılığı yüksektir. Bu sebepten gebelik süresince ilaçlar hekiminize danışarak dikkatlice kullanılmalıdır.

 

Kaynaklar

https://www.acog.org/womens-health/faqs/reducing-risks-of-birth-defects

https://www.aafp.org/afp/2008/0915/p772.html

https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2012/08/improving-medication-safety

https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2016/06/refusal-of-medically-recommended-treatment-during-pregnancy

 

Benzer İçerikler