Diş eti hassasiyeti

Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Oluşur?

Diş eti hastalıkları, diğer adıyla periodontal hastalıklar diş ve diş etlerini destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70`inden diş eti hastalıkları sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedirler.

Diş eti hastalıkları öncelikle gingivitis olarak da adlandırılan diş eti iltihabı ile başlar. Diş eti iltihabı hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde diş etlerinde kanamalar olur, diş etleri hacmen büyür ve kızarır. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir ancak tedavi edilmezse, hastalık periodontitise ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen çene kemiğinde geriye dönüşü olmayan hasarlar oluşturabilir.

Periodontitis diş eti hastalıklarının daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte çene kemiğinde de hasar oluşur. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar ve bu durum diş çekimine kadar gidebilir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Oldukça yaygın olarak görülen diş eti hastalıklarından biri diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi, dişlerin çevresindeki kemiği örten diş eti dokusunun çeşitli sebeplerden dolayı konumunun değişerek diş kök yüzeyinin açılmasıdır. Diş eti çekilmesi, estetik ve hassasiyet şikâyetlerine sebep olabilen ve oldukça sık karşılaşılan bir problemdir.

Diş Eti Çekilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi genellikle tedavi edilmeyen diş hastalıklarının ve oluşan diş taşlarının temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediğinde ilerleyerek sonunda diş kaybına neden olabilir. Diş eti çekilmesi tedavilerinde koruyucu, idame edici ve/veya cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti oldukça yaygın bir diş problemidir. Diş eti çekilmesi ve diş minesi aşınması gibi yaygın problemlerin sonucu olarak zaman içerisinde gelişebilen bir durumdur. Diş hassasiyeti çoğunlukla 20- 50 yaş arasında görülür. Diş hassasiyeti, dişin daha yumuşak iç kısmı olan “dentin” bölgesinin açığa çıktığında başlayabilir. Dentin diş minesi ve diş etlerinin altında bulunur. Dentin açığa çıktığında, dış tetikleyiciler (soğuk bir içecek gibi) dişin hassas bölgelerini uyararak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açabilirler.

Diş Eti Hassasiyetinin Sebepleri Nelerdir?

Asitli yiyecek ya da içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi dişin minesini aşındırır ve dişlerde hassasiyet oluşmasına neden olabilir. Bu durumla karşılamamak için asitli yiyecekleri sınırlı sayıda tüketmek gerekir. Diş ve diş eti yapıları bireyler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle birbirinden yapı ve sertlik olarak farklı diş fırçaları bulunmaktadır. Hassas dişlere sahip bir kişinin sert diş fırçası kullanması durumunda dişlerine zarar verme olasılığı yüksektir. Bu konuda diş hekiminin tavsiyesine başvurulmalıdır. Yanlış diş fırçası kullanımının yanı sıra dişlerin çok sert fırçalamanması da dişlere zarar verebilir. Bazı kişiler dişlerini daha sert bir şekilde fırçalayarak daha iyi temizlediklerini ya da dişlerinin daha beyaz olacağını zannetmektedirler. Oysa bu diş ve diş etlerine zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

Kaynak:

  1. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/dis-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020)

Benzer İçerikler