Sağlıklı Beslenme ve besin grupları

Sağlıklı Beslenme

Beslenme Nedir?

Beslenme, sağlığı korumak, iyileştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Bu sebeple sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Sağlıklı Beslenmenin Faydası Nedir?

Sağlıklı beslenme sizi kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi birçok kronik hastalığa karşı korur. Şeker, tuz, trans ve doymuş yağ miktarları az olan, birçok farklı yiyeceği tüketmek sağlıklı beslenmenin temelidir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Başarılır?

İnsanın yaşamı için 50’ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı etkileri olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler:
  • Her öğünde, mevsimine göre günde 5 porsiyon ve toplamda en az 400 gram taze sebze ya da meyve tüketilmelidir. Ara öğünlerde mümkün oldukça çiğ ve taze sebze meyve tüketilmelidir.
  • Kilo almayı önlemek için enerji alımı enerji tüketimi ile dengeli olmalıdır. Sağlıksız kilo alımının engellenmesi için yağlardan alınan toplam kalorinin günlük kalorinin %30’unu, doymuş yağlardan alınan kalorinin de toplamın %10’unu geçmemesi önerilmektedir.
  • Sağlıklı bir yaşam için serbest şeker alımı, günlük kalorinin %5’ini geçmemeli, mümkün olduğunca rafine şeker içeren atıştırmalıklar ya da içeceklerden kaçınılmalıdır. Şeker içeren atıştırmalıklar yerine çiğ sebze ya da meyve tercih edilmelidir.
  • Yemekleri pişirirken kızartma yerine buharda pişirme, haşlama ya da ızgara önerilmektedir.
  • Tuz tüketimi günde 5 g’ı (bir çay kaşığında az) geçmemelidir.

Yaş, kilo, mevcut hastalıklar ve alerjiler gibi nedenlerle her bireyin besin ihtiyaçları farklıdır. Bu sayfada yer alan öneriler, herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı erişkinler için derlenmiştir.

Referanslar:

  1. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenme/yeterli-ve-dengeli-beslenme-nedir.html(Erişim Tarihi: 05.03.2020)
  2. World Health Organization. Healthy Diet. https://www.who.int/behealthy/healthy-diet(Erişim Tarihi: 05.03.2020)
  3. World Health Organization. Newsroom Healthy Diet Fact Sheet. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet(Erişim Tarihi: 05.03.2020)
  4. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Temel Besin Grupları https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenme/temel-besin-gruplari.html(Erişim Tarihi: 05.03.2020)

Benzer İçerikler