Çocuklarda diş sağlığı önemi

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Beslenme Arasında Nasıl Bir İlişki Bulunmaktadır?

Günümüzde gençlerde ve çocuklarda diş sağlığı istatistiklerine bakıldığında diş çürüğü görülme oranı artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar, bu durumun temel sebebinin çocuklardaki ağız-diş hijyen alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıkları olduğunu göstermektedir. Bu nedenle birden fazla diş çürüğü olan çocuklarda diş tedavilerinin yanı sıra mutlaka beslenme alışkanlıkları da incelenmelidir.

Çocuklarda Diş Sağlığı Bozulmasına Yol Açan Etmenler Nelerdir?

Çocukluk çağındaki yanlış beslenme alışkanlıkları çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte ağız ve diş sağlıkları üzerinde de oldukça büyük problemlere neden olabilmektedir. Özellikle tek tip beslenme, poğaça, çikolata, börek, tatlı bisküvi ve yanında gazlı içecekler ve hazır meyve suları gibi besinler, çocuğun gelişimine hiçbir yarar sağlamadığı gibi hem obeziteye zemin hazırlamakta hem de içerdikleri yüksek şeker oranı nedeniyle ağız ve diş sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukların her öğünde almaları gereken besinleri düzenli ve yeteri miktarda almaları ağız ve diş sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.

Diş Sağlığını Korumak İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle kahvaltıda yumurta, süt, peynir, pekmez gibi hem besin değeri yüksek olan hem de diş gelişiminde ve dişlerin çürükten korunmasında önemli rol oynayan besinlere yer verilmelidir. Özellikle peynirin yemek sırasında asidik olan ağız ortamını bazik hale getirmede ve böylelikle dişlerin temizlenmesinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle kahvaltı sonrasında dişlerin fırçalanamadığı durumlarda en son peynir yenilmesinin diş çürüğünden korunmadaki etkisi büyüktür.

Ana öğünlerde ağız ve diş sağlığının devamlılığı açısından lahana, brokoli, karnabahar, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerle, dönüşümlü olarak balık, tavuk, et gibi yiyecekleri tüketmek gerekir.

Çocuklarda Diş Sağlığı Koruması İçin En Çok Hangi Ürünlerden Kaçınılmalıdır?

Fast food tarzı beslenmenin sağlık üzerine olumsuz etkilerinin yanı sıra ağız ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri de büyüktür. Bu nedenle bu tür yiyeceklerin ve bunların yanı sıra gazlı içeceklerin tüketiminin kısıtlanması gerekmektedir. Cips, şekerleme, çikolata, bisküvi, poğaça, kek vb. gıdaların esas yemek yerine ve çok miktarda tüketilmeleri mutlaka engellenmelidir. Özellikle çocuklar okul kantinlerinden bu tür yiyeceklere kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir. Bu yiyecekler yerine çocukların vitamin, protein ve kalsiyum içeriği yüksek ve aynı zamanda diş çürüğünden korunmada önemli katkıları olan meyve, ayran, süt, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, ceviz gibi yiyeceklerin tüketimine teşvik edilmeleri diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Nasıl Bir Önemi Bulunmaktadır?

Süt dişleri genel vücut gelişimi yanı sıra çenenin gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır. Dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması f,v,s,z,t harflerinin bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu yanlış telaffuz edilmesine neden olabilmektedır.

Güzel bir gülümseme için sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır. Çürük ya da eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünerek psikolojik rahatsızlık duyabilir ve dişlerini göstermekten kaçınabilirler. Süt dişlerinin bir diğer görevi de alttan gelen kalıcı dişlerin yerini korumaktır. Bir şekilde süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişler bu boşluğa doğru kayabilir, alttan gelecek kalıcı dişe yer kalmayabilir. Bu diğer dişlerin sıkışmasında ve sonuç olarak ağız içerisinde çarpıklıklara yol açabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı süt dişleri de daimi dişlerde olduğu gibi muhakkak tedavi edilmelidir.

Çocuklarda Diş Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır. Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu anne-baba olarak onlara örnek olmaktır. Ev içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk, bu alışkanlığı daha kolay kazanır.

Çocukların Ağız ve Diş Bakımı İçin Ebeveynlere Neler Önerilmektedir?

Düzenli hekim kontrolü, çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacaktır.

Çocuklarda ilk 6-8 ayda süt dişleri çıkmaya başlar. Süt dişlerinin çıkması ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Anormal bir durum yok ise ilk diş hekiminin muayenesi 2 yaşına kadar bir kere yapılmalıdır. Daha sonra kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılır.

Referanslar:

  1. C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Çocuklarda Beslenme ve Diş Sağlığının Önemi. https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/cocuklarda-beslenme-ve-dis-sagliginin-onemi.html(Erişim Tarihi 17.04.2020).
  2. C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Süt Dişleri. https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/sut-disleri.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020).

Benzer İçerikler