Nöbet çeşitleri

Nöbetler

Nöbet (Havale) Nedir?

Sinir merkezlerindeki bir bozulma sebebiyle beyinde meydana gelen elektriksel boşalmalar havale olarak tanımlanmaktadır. Nöbet sırasında vücutta kontrol edilemeyen kasılmalar meydana gelmektedir.

Nöbet Çeşitleri Nelerdir?

Nöbetler temelde ikiye ayrılır: ateş nedeniyle oluşan havaleler ve epilepsi (sara) nöbetleri. Ateş nedeniyle oluşan havaleler, herhangi bir ateşli hastalık sonucu vücut sıcaklığının 38°C’nin üstüne çıkmasıyla meydana gelmektedir ve genellikle 6 ay – 6 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir.

Epilepsi kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin zedelenmesi oluşan kişilerde gelişmektedir. Epilepsi nöbeti herhangi bir zamanda görülebilir ancak uzun süreli açlık, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, kullanılan ilaçların doktor izni dışında kesilmesi ya da değiştirilmesi, hormonsal değişiklikler gibi faktörler nöbetleri tetikleyebilmektedir.

Ateş Nedeniyle Oluşan Nöbetlerde (Havale) İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Bu tür nöbetlerde hasta öncelikle ıslak havlu ya da çarşafa sarılmalıdır. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında bir küvete sokulmalıdır ve 112 aranarak tıbbi yardım istenmelidir.

Epilepsi Nöbetinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle, olayla ilgili güvenlik önlemleri alınmalıdır. Örneğin kişi yol ortasında nöbet geçiriyorsa, olay yerindeki trafik akışı kesilmelidir.

 • Nöbet geçiren kişi kendi haline bırakılmalıdır.
 • Kişi bağlanmaya çalışılmamalı, çenesi kitlenmişse açılmaya çalışılmamalıdır
 • Genel olarak yabancı herhangi bir madde kullanılmamalı, koklatılmamalı ya da ağızdan herhangi bir yiyecek içecek verilmemelidir.
 • Kendisini yaralamamasına dikkat edilmeli ve yaralanmaya neden olabilecek gereçler etraftan kaldırılmalıdır.
 • Başını çarpmasını engellemek için başın altına yumuşak bir malzeme konulmalıdır.
 • Sıkan kıyafetler gevşetilmelidir.
 • Kusmaya karşı tedbirli olunmalıdır.
 • Düşme sonucu yaralanma varsa gerekli işlemler yapılmalıdır.
 • 112 aranarak tıbbi yardım istenmelidir.

Referanslar:

 1. T.C Sağlık Bakanlığı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Havale Nedir? https://sagligim.gov.tr/bilinc-bozukluklari/havale-nedir.html(Erişim Tarihi: 05.04.2020)
 2. T.C Sağlık Bakanlığı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Sara Krizi Nedir? https://sagligim.gov.tr/bilinc-bozukluklari/sara-krizi-epilepsi-nedir.html(Erişim Tarihi: 05.04.2020)

Benzer İçerikler