rüya nedir

Rüya Nedir?

Rüyalar eğlenceli, rahatsız edici veya düpedüz tuhaf olabilir. Ertesi gün hatırlamasak bile hepimiz rüya görürüz. Ama neden rüya görüyoruz? Ve ne demek istiyorlar?

Rüyalar Nelerdir?
Rüyalar temelde zihnimizin uyurken yarattığı hikayeler ve görüntülerdir. Canlı olabilirler. Sizi mutlu, üzgün veya korkmuş hissettirebilirler. Ve kafa karıştırıcı veya tamamen mantıklı görünebilirler.

Rüyalar uyku sırasında her an olabilir. Ancak en canlı rüyalarınızı, beyninizin en aktif olduğu REM (hızlı göz hareketi) uykusu adı verilen bir aşamada görürsünüz. Bazı uzmanlar, gecede en az dört ila altı kez rüya gördüğümüzü söylüyor.

Lusid (Berrak) Rüyalar Nelerdir?

Lucid rüya, rüya gördüğünü bildiğin bir rüyadır. Araştırmalar, berrak rüya görmenin, beynin genellikle uyku sırasında dinlendirici olan bölümlerinde bir aktivite artışı ile birlikte geldiğini gösteriyor. Berrak rüya, REM uykusu ile uyanıklık arasındaki bir beyin halidir.

Bazı berrak rüya görenler rüyaları etkileyebiliyor, tabiri caizse hikayeyi değiştirebiliyorlar. Bu bazen, özellikle bir kabusta iyi bir taktik olabilir, ancak birçok rüya uzmanı, hayallerinizin doğal bir şekilde akmasına izin vermenin daha iyi olduğunu söylüyor.

Kabus Nedir?

Kabus kötü bir rüyadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygındır. Genellikle şu nedenlerle olur:

-Stres, çatışma ve korku
-Travma
-Duygusal problemler
-İlaç veya uyuşturucu kullanımı
-Hastalık

Tekrar tekrar belirli bir kabus yaşıyorsanız, bilinçaltınız size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Onu dinle. Neden kötü rüyalar gördüğünüzü anlayamazsanız, bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun. Kabuslarınıza neyin sebep olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve sizi rahatlatacak ipuçları verebilirler.

Bir kabus ne kadar korkutucu olursa olsun, bunun gerçek olmadığını ve büyük olasılıkla gerçek hayatta başınıza gelmeyeceğini unutmayın.

 

Referanslar:

  1. WebMD. (n.d.). Dreams: Why We Dream, Nightmares, and Lucid Dreams. WebMD. https://www.webmd.com/sleep-disorders/dreaming-overview.

 

Benzer İçerikler