covid19 ve grip

Grip ve Covid-19

Grip ve COVID-19 farklılıkları nelerdir?

Grip ve COVID-19 arasındaki farklar nelerdir?

Hem Grip (influenza) hem de COVID-19 solunum yolu ile bulaşan hastalıklardır fakat bu hastalıklara yol açan virüsler birbirinden farklıdır. COVID-19, SARS-CoV-2 adlı yeni bir koronavirüs sebebi ile ortaya çıkarken, grip ise influenza virüsü kaynaklıdır.

Grip ve COVID-19 arasında bir takım temel farklılıklar mevcuttur. COVID-19’un gripten daha kolay yayıldığı ve daha ciddi hastalık yaptığı bilinmektedir. Aynı zamanda ilk şikayet verme zamanı da COVID-19 için daha uzundur. Başka bir önemli fark ise COVID-19 a karşı geliştirilmiş bir aşı bulunmamakla birlikte mevsimsel gribin aşısı mevcuttur. Bu sebeple COVID-19’dan korunmanın en iyi yolu virüsle hiç karşılaşmamaya çalışmaktır.

 

COVID-19 ve grip bulgu ve şikayetleri arasındaki farklar nelerdir?

Yeni koronavirüsün griple benzer şikayetlere sebep olmasının yanı sıra, koku alma bozuklukları gibi farklı şikayetlere de neden olduğu görülmüştür. Bunun yanında COVID-19 bazı insanlarda gripten daha ağır hastalığa sebep olmaktadır.

Grip virüsü kişilere bulaştıktan 1-4 gün içerisinde bulgulara sebep olurken, yeni koronavirüste bu süre ortalama 5 gün olmak ile birlikte 2 ile 14 gün arasında değişebilmektedir.

 

COVID-19 ve grip virüsü nasıl yayılır? Farkları nelerdir?

İki virüsün de benzer yollarla yayıldığı bilinse de, COVID-19 özellikle bazı popülasyonlarda ve yaş gruplarında gripten çok daha bulaşıcıdır. Bunun yanında COVID-19’da daha fazla süper bulaştırma vakaları görülmüştür. Bu, yeni koronavirüsün hızlıca ve kolayca çok sayıda insana bulaşabileceğini ve zamanla bu durumun devamlı bulaşla sonuçlanacağı anlamına gelmektedir.

 

Ciddi hastalık açısından yüksek riskli hasta grupları:

Çocuklar, grip açısından daha yüksek ciddi hastalık riskine sahiptirler. Bunun yanında okul çağındaki COVID-19 hastalarının çocuklarda çoklu sistem inflamasyonu sendromu (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children – MISC) gözlenme riski daha yüksektir.  Bu nadir ama ciddi bir COVID-19 komplikasyonudur.

 

Grip ve COVID-19 un hastalık komplikasyon farkları nelerdir?

COVID-19 hastalarında, grip hastalarındaki olası komplikasyonlarına ek olarak akciğer, kalp, bacak ya da beyin toplar ve atar damarlarında kan pıhtısı oluşturma ya da çocuklarda çoklu sistem inflamasyonu sendromu (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children – MISC) komplikasyonu gelişme riskleri de vardir.

 

Grip ve COVID-19 a karşı aşılama farkları:

Mevsimsel gribe karşı yılda 3 ile 4 arası aşı onaylanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Buna karşın maalesef COVID-19’a karşın etkili bir aşı bulunmamaktadır. Fakat COVID-19 aşısı çalışmaları dünyanın farklı bölgelerinde hızla devam etmektedir.

->COVID-19 aşı çalışmaları ile ilgili güncellememizi okumak için lütfen tıklayınız<-

Kaynaklar:

  1. Hastalık önleme ve kontrol merkezi https://www.cdc.gov/flu/symptoms/flu-vs-covid19.htm
  2. Dünya sağlık örügtü https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza

 

 

Benzer İçerikler