Gebelik ve Diş Sağlığı

Gebelikte Diş Sağlığı

Gebelikte Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Gebelik döneminde tükürükteki asit miktarının artması ve ilk aylarda görülebilen kusma ağız sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple gebelikte diş sağlığı çok önemlidir. Bu dönemde ağız ve diş bakımının doğru yapılması, anne ve bebek sağlığı açısından önem taşımaktadır. Kalsiyum kaynaklarının doğru oranda tüketilmesi gibi bazı kurallara dikkat edilmesi, ağız ve diş problemlerinin önüne geçilerek sağlıklı bir doğum sürecine katkıda bulunmaktadır.

Gebeliğin Diş Sağlığını Olumsuz Etkilediği Doğru Mudur?

Gebelik döneminde tükürükteki asit miktarı artış göstermekte, böylece dişler çürümeye daha yatkın hale gelmektedir. İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında, gebelerin ağız hijyenine dikkat etmemesi çürük riskini arttırmaktadır. Özellikle diş eti problemi yaşayan anne adayları, ağız hijyenine mutlaka dikkat etmelidir. Anne adaylarında hormonal değişikliklere bağlı olarak dişeti sorunları artış gösterebilir. Dişetleri kanama olan anne adayları ise dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişlerde daha fazla bakteri birikmesine, dişetlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olmaktadır.

Gebelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekilmesi olacağı ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği söylentisi doğru değildir. Anne adayları bazı durumlarda gebelik döneminde diş ve diş eti sorunları ile karşılaşmaktadır ve bunu da genellikle gebelik sürecine yormaktadırlar. Oysaki bu dönemde dikkat edilecek bazı noktalar ile ağız ve diş sağlığını korumak mümkündür. Bunların başında da anne adayının kalsiyum kaynaklarını doğru tüketmesi yer almaktadır.

Gebelik Döneminde Diş Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik sırasında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda yoğun diş tedavisinden kaçınılmalıdır ve tedaviler üçüncü ay sonrasına ertelenmelidir. Diş tedavileri için en uygun dönem gebeliğin 4. 5. ve 6. aylarıdır. Gebeliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi hassas bir dönem olduğundan, acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır.

Gebelikte diş sağlığı açısından diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği bilinmelidir.

Gebelikte Diş Sağlığı İçin Anestezi Yapılabilir Mi?

Gebelik sürecinde birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmektedir. Bununla birlikte diş tedavilerinde kullanılan lokal anestezi ürünlerinin gebeliği etkileyecek herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Lokal anestezi kullanılmasında prospektüs önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa, lokal anestezi ürünlerinin kullanmada bir sakınca bulunmamaktadır. Gebelik durumunda kullanılmasında sakınca olmayan ağrı kesiciler de ihtiyaç durumunda kullanılabilir.

Gebelikte Diş Sağlığı için Antibiyotik Kullanmanın Sakıncası Var Mıdır?

Gebelik döneminde bazı antibiyotik sınıflarının kullanımı ile ilgili kısıtlamalar mevcuttur. Ancak antibiyotiklerden özellikle penisilin ve türevlerinin kullanımının bebeğin sağlığı için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu durumlarda hekim tavsiyelerine uyularak hareket edilmesi gerekmektedir.

Röntgen Çekimi Yapılabilir Mi?

Bu dönemde tedavi için mutlaka gerekli ise ağız içinden 1-2 film çekilebilir. Her ne kadar ağız ve diş bölgesinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekmektedir. Zorunluluk olmadığı durumlarda bu işlemin doğum sonrasına ertelenmesi önerilmektedir.          

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

Gebeliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu dönemde diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanayabilmektedir. Gebelik döneminde kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik gingivitisi genellikle gebeliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkmakta ancak doğumdan sonra kendiliğinden iyileşmektedir.

Referans:

  1. C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Hamilelik ve Diş Sağlığı. https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/hamilelik-ve-dis-sagligi.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020).

Benzer İçerikler