Gebelikte Aşıların önemi

Gebelikte Aşılar

Gebelikte Aşılar

Aşı nedir, hangi aşıların yaptırılması gerekir öğrenmek için lütfen sayfamıza tıklayın.

Gebelik öncesinde ve sırasında neden aşı yaptırılmalıdır?

Gebelik öncesinde ve sırasında aşı yaptırılmalıdır, çünkü bu dönemde anneye bulaşabilecek bazı etkenler bebeğin anne karnındaki gelişimini etkileyebilir, sakat veya ölü doğumlara yol açabilir.

Gebeliğin 1 ay öncesinden doğuma kadar olan sürede, anne karnındaki bebeğe zararlı olduğundan, canlı virüs aşıları yapılmaz. Bu nedenle bu tür hastalıkların aşısının gebelik planlanırken yapılması gerekir.

 

Gebelik öncesinde yaptırılması gereken aşılar:

– Kızamık (rutin aşı programına dahildir)

– Kızamıkçık (rutin aşı programına dahildir)

– Verem (tüberküloz) rutin aşı programına dahildir)

– Herpes Simplex (uçuk virüsü)

– Meningokok

– Su çiçeği

 

Gebelik döneminde anne adayında oluşan antikorlar kan ve emzirme yoluyla bebeği de koruyacağından özellikle bu dönemde bazı aşıların yapılması bebeği 6 aya kadar korur.

Ayrıca boğmaca ve grip aşılarının diğer aile bireylerine de yapılması önerilir. Çünkü bebek hayatının ilk 6 ayında kendini hastalık etkenlerine karı yeterince koruyamaz. Bu nedenle aile bireylerinin taşıyıcılığı önlenmelidir.

 

Gebelik sırasında yaptırılması gereken aşılar:

– Boğmaca

– Grip

– Hepatit B

– Hepatit A

 

Emzirirken hangi aşıları yaptırabilirim?

Emzirme döneminde çiçek aşısı ve sarı humma aşısının bebeğe geçerek zarar verdiği gözlenmiştir, bu nedenle emzirme döneminde yapılmazlar. Bunlar dışındaki aşıların yapılmasında bir sakınca yoktur.

 

Gebeliği riske atan diğer etkenler ve korunma önlemleri

 • Pnömokok (zatürre) aşısı risk grubundaki gebelere gebelik öncesinde yapılması önerilir. Ancak yapılmasının zorunlu olduğu durumlarla karşılaşılırsa gebeliğin son döneminde yapılması önerilir.
 • Haemophilus Influenzae Tip B sadece çocukluk döneminde rutin aşı programını tamamlamamış anne adaylarına risk grubundalarsa önerilir. Ölü aşıdır. Gebeliğin son döneminde yapılır.
 • Kuduz aşısı da ölü aşıdır, şüpheli hayvan temasından sonra uygulanabilir.
 • Çocuk felci (poliovirüs) aşısı ülkemizde rutin olarak uygulanır. Riskli bölgelere seyahat edilecekse ölü aşı formu uygulanır, ağızdan uygulanmaz.
 • Tifo mikrobu düşüğe neden olduğundan riskli bölgelere seyahat önerilmez. Ölü aşısı mevcuttur zorunda kalındığında uygulanabilir.
 • Japon Ensefaliti aşısı ölü aşıdır, gerektiğinde yapılabilir.
 • Sitomegalovirüs için henüz geliştirilmiş bir aşı yoktur.,

 

Gebeliği riske atan tüm bu etkenlerden korunmanın başlıca yolları;

 • Kalabalık ortamlarda sosyal mesafeye dikkat etmek
 • Kişisel hijyen kurallarını aksatmadan uygulamaktır.

Özellikle aşısı olmayan sitomegalovirüs gibi hastalıklar ve diğer aşısı bulunmuş hastalıklardan korunmanın ilk adımı bu kurallardır.

 

Kaynaklar:

 1. Gebelikte Teratojen Enfeksiyonlara Güncel Yaklaşım. Dağlar G, Bilgiç D. ZEYNEP KAMİL TIP BÜLTENİ;2018;49(1):100-108
 2. https://www.cdc.gov/vaccines/pregnancy/vacc-during-after.html  Erişim tarihi 19.11.2020.
 3. https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/vaccinations-medications-drugs/vaccinations.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fbreastfeeding%2Frecommendations%2Fvaccinations.htm  Erişim tarihi 19.11.2020
 4. ACOG Guidelines for Prenatal Care 8th Edition https://www.acog.org/clinical-information/physician-faqs/-/media/3a22e153b67446a6b31fb051e469187c.ashx  Erişim tarihi 19.11.2020

 

Benzer İçerikler