Fiziksel aktivite ve egzersiz

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite nedir?

Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemler kullanılarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak da tanımlanmaktadır.

Düzenli fiziksel aktivitenin faydaları nelerdir?

Düzenli fiziksel aktivite bir insanın sağlığı için yapabileceği en önemli şeylerden biridir. Fiziksel aktivitenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlık açısından çok faydalı etkileri vardır. Düzenli ve yeterli fiziksel aktivite kas, dolaşım ve solunum sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar, kemik sistemlerinin sağlığını iyileştirir, yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri ve depresyon gibi hastalık risklerini azaltır, enerji dengesi ve kilo kontrolünün en önemli faktörlerinden biridir.

Her fiziksel aktivite egzersiz midir?

Fiziksel aktivite ile egzersiz birbirinden farklı terimlerdir. Egzersiz, düzenli ve tekrarlı yapılan fiziksel aktivitedir. Yürüme, koşma, sıçrama, yüzme, bisiklete binme, çömelme kalkma, kol ve bacak hareketleri ve baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren aktiviteler egzersiz, ev temizliği, araba yıkamak, alışverişe gitmek gibi gün içerisindeki aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilebilir.

Fiziksel aktivitenin ne kadar süre yapılması önerilir?

Haftada 3-4 gün, günde 30-60 dakika yapılan orta şiddette fiziksel aktivitenin sağlık üzerine çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte, fiziksel aktivite programları kişiye özeldir. Kişinin fiziksel aktivite yapma sıklığı, süresi ve yoğunluğu dikkate alınarak fiziksel aktivite programı belirlenmelidir. Böylece fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri arttırılmış ve kalıcı hale getirilmiş olur.

Düzenli fiziksel aktivite ve aktif yaşam tarzı alışkanlık haline getirilmelidir. Düzenli fiziksel aktivite yapıldıktan bir süre sonra aktif yaşam tarzı bırakılırsa belirli bir süre sonra düzenlenen vücut sistemleri, aktivitenin bırakılmasının ardından oluşan yararlı etkileri hızla kaybetmeye başlar.

Mevcut hastalıklar gibi nedenlerle her birey için uygun fiziksel aktivite türü ve süresi farklıdır. Bu sayfada yer alan öneriler, herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı erişkinler için derlenmiştir.

Referanslar:

  1. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Fiziksel Aktivite Nedir? https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/fiziksel-aktivite/fiziksel-aktivite-nedir.html(Erişim Tarihi: 12.03.2020)
  2. World Health Organization. Physical Activity. https://www.who.int/health-topics/physical-activity (Erişim Tarihi: 11.03.2020)
  3. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Fiziksel Aktivite Ne Kadar ve Nasıl Yapılmalı? https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/fiziksel-aktivite/fiziksel-aktivite-ne-kadar-nasil-yapilmali.html(Erişim Tarihi: 12.03.2020)
  4. TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü.  Ülkemizde Durum. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/fiziksel-aktivite/ulkemizde-durum.html(Erişim Tarihi: 12.03.2020)

Benzer İçerikler