Diş Şekil Bozuklukları

Dişlerdeki Şekil Bozuklukları

Dişlerdeki Şekil Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Dişlerdeki şekil bozuklukları ortodonti uzmanları tarafından tedavi edilmektedir. Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz bozukluklarının tanısı ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir.

Dişlerdeki şekil bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlıklar, iskelet sistemi ile ilgili bir problem olmadığı durumlarda, her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Hastaların yaşı yalnızca tedavinin süresini etkilemektedir. Ancak, iskelet sistemi ile ilişkili bir sorun olduğu durumda, ancak ergenlik döneminin sonuna kadar bu bozuklukların tedavisi ortopedik tedavi yaklaşımları ile düzeltilebilmektedir. Erişkin hastalarda bu sorunlar, ancak ortognatik cerrahi operasyonlar ile beraber yürütülen ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Referans:

  1. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. Halk Sağlığına Yönelik Bilgiler. Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler https://sagligim.gov.tr/agiz-dis-sagligi/dis-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html(Erişim Tarihi: 17.04.2020)

Benzer İçerikler