Korona Virüs Güncel Bilgiler

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısından ümit veren haberler

İlk COVID-19 aşı adayının erken dönem sonuçları duyuruldu!

COVID-19 aşısı bulundu mu?

9 Kasım 2020 tarihinde Pfizer ve BioNtech tarafından geliştiren COVID-19 aşı adayının yüz güldürücü ilk – erken dönem sonuçları duyuruldu.

Pfizer ve BioNTech’in SARS-CoV-2 (yeni koronavirüs) enfeksiyonuna karşı geliştirmekte olduğu, mRNA temelli (nükleik asit) aşı adayı (BNT162b2) ilk erken etkinlik analizinde etkililik gösterdi.

Aşı adayının Faz 3 çalışmaları, 43.538 katılımcı üzerinde devam ediyor ve şu ana kadar ciddi bir yan etki gözlemlenmemiştir. İlk analiz için seçilen COVID vaka sayısı 94’e ulaşıldığında, veriler, bağımsız bir bilimsel kuruluş tarafından değerlendirilmiştir.

 

COVID aşı adayının %90 üzerinde etkililik gösterilmesi ne anlama geliyor?

Aşı adayı, 3 hafta ara ile 2 doz halinde uygulanmıştır. 2. dozdan 7 gün sonra (ilk dozdan 28 gün sonra) antikor yanıtı kontrol edilmiştir. Çalışma katılımcılarının %90’dan fazlasında bu ölçümde yeterli antikor yanıtı elde edildiği gösterilmiştir. Antikor yanıtı, hastalıktan koruyuculuğun göstergesidir. Bulunan bu etkililik oranları nihai sonuç değil erken dönem sonuçlarıdır, Faz 3 çalışma devam ettikçe nihai etkililik değerleri değişebilir.

 

COVID aşı adayı güvenli mi?

Bağımsız değerlendirme kuruluşu, Faz 3 çalışmada analiz edilen vakalarda ciddi güvenlik şüphesi gözlemlenmemiş ve çalışmanın planlandığı gibi etkililik ve güvenlik bilgileri toplamaya devam etmesini önermiştir.

Pfizer ve BioNTech güvenlik verilerini toplamaya devam etmektedir. Tüm katılımcıların, 2. dozdan ortalama 2 ay sonrasına kadarki güvenlilik verileri Kasım ayı sonuna doğru açıklanacaktır. Ayrıca, uzun dönem etkililik ve güvenlilik bilgileri 2 yıl süre ile takip edilmeye devam edecektir.

 

COVID-19 aşısı ne zaman onaylanacak?

Aşı adayı geliştirmekte olan Pfizer ve BioNTech firmaları, Kasım sonundaki güvenlilik veri analizini takiben, dünya çapında sağlık otoritelerine başvuru yapılmayı planladıklarını açıkladılar.

 

COVID-19 aşısı ne zaman ve ne kadar üretilecek?

Pfizer ve BioNTech firmaları şu anki hesap ve tahminlerine göre 2020 yılı sonuna kadar 50 milyon, 2021 yılında ise 1.3 milyar doz aşı üreteceklerini duyurmuşlardır.

 

Geliştirilmekte olan başka COVID-19 aşısı var mıdır?

Evet, 2 Ekim 2020 tarihi itibariyle, klinik araştırma safhasında olan 40’tan fazla aşı vardır. Bunun yanında, duyurusu yapılan aşı adayı dahil 10 adet COVID-19 aşısı adayı Faz 3 çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynaklar:

  1. https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33053279/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32839784/

Benzer İçerikler