Korona Stresle Başa Çıkmak

COVID-19 Salgını sırasında stresle başa çıkmak

(COVID-19) Salgını Sırasında Stresle Başa Çıkmak

(COVID-19) salgını sırasında stresle başa çıkmak için güvendiğiniz insanlarla konuşmak yararlı olabilir. Ailenizle ve arkadaşlarınızla iletişime geçin. Bir kriz sırasında üzüntü, stres, kafa karışıklığı, korku veya öfke hissetmek normaldir.

Evde kalmanız gerekiyorsa sağlıklı yaşam şeklini idame ettirin:

  • Doğru beslenme
  • İyi uyku
  • Sosyal temas: evdeki sevdiklerinizle, ayrıca telefon ve e-mail yoluyla diğer aile bireyleri ve arkadaşlarınızla.

Duygularınızla başa çıkmak için tütün, alkol veya farklı ilaçlar kullanmayın.

Kendinizi olumsuz duygulara yenilmiş hissederseniz, bir uzmanla veya sağlık çalışanı ile konuşun. Gerekirse, fizik veya zihin sağlığınız için nereye gideceğinizi ve nasıl yardım arayacağınızı planlayın.

Gerçekleri arayın. Mantıklı önlemler alabilmek için riskinizi doğru şekilde belirlemenize yardım edecek bilgileri edinin. Dünya Sağlık Örgütü web sitesi veya yerel yönetimler ya da ulusal sağlık otoriteleri gibi güvenilir bir kaynak bulun.

(COVID-19) salgını sırasında stresle başa çıkmak için kendiniz ve ailenize, üzücü ve endişe verici bulduğunuz basın içeriklerini izleme- okuma- dinleme süresini sınırlandırın.

Daha önce karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmanızda faydalı olan becerilerinizi hatırlayın ve bunları bu zorlu salgın süresince duygularınızı yönetmekte kullanın.

(COVID-19) Salgını Sırasında Çocukların Stresle Başa Çıkmasına yardım edin.

Çocuklar strese daha çok sarılmak isteyerek, daha huzursuz ve endişeli olarak, kendilerini geri çekerek, öfkeli veya ajite olarak, yataklarını ıslatarak vb. farklı şekillerde yanıt verebilirler.

Çocuğunuzun reaksiyonlarını destekleyici bir şekilde karşılayın, kaygılarını dinleyin, onlara her zamankinden fazla sevgi ve ilgi gösterin.

Çocuklar, zor zamanlarda, erişkinlerin sevgisine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Onlara daha fazla zaman ve dikkat verin.

Çocuğunuzu dinleyin, onunla nazik ve güven verici şekilde konuşun.

Mümkünse, oynayabileceği ve rahatlayabileceği fırsatlar yaratın.

Çocuğunuzu ebeveynleri ve ailesine mümkün olduğunca yakın tutun ve kendisine bakım verenlerden ayırmaktan kaçının. Eğer ayrı kalınırsa (hastaneye yatış vb. nedenle), telefon vb. yolla düzenli iletişim, güvence ve rahatlama sağlayın.

Düzenli rutinlerinizi mümkün olduğunca koruyun veya yeni bir ortamda yeni rutinler yaratın (eğitim öğrenim, oyun ve rahatlama için olanlar dahil).

Neler olduğuna dair gerçekleri paylaşın, mevcut durumu açıklayın ve hastalıkla enfekte olma risklerini nasıl azaltacaklarına dair -yaşlarına göre anlayabilecekleri kelimelerle- net bilgi verin.

Bu aynı zamanda neler olabileceğine dair bilgi vermeyi de kapsıyor (örneğin, bir aile ferdi veya çocuk kendini iyi hissetmemeye başlayabilir, doktorların iyileşmelerine yardım edebilmeleri için bir süreliğine hastaneye gitmesi gerekebilir.)

Benzer İçerikler