b12 vitamini faydaları

B12 Vitamini

Yeterli miktarda B12 vitamini alıyor musunuz? Sağlıklı kalmak için yeterli miktarda aldığınızdan emin olmalısınız.

B12 vitamini vücudunuz için pek çok şey yapar. Örneğin, DNA’nızı ve kırmızı kan hücrelerini yapmanıza yardımcı olur.

Vücudunuz B12 vitamini üretmediğinden, onu hayvansal gıdalardan veya takviyelerden almanız gerekir. Ve bunu düzenli olarak yapmalısınız çünkü vücudunuz B12 vitamini depolamaz.

B12 Vitamini Besin Kaynakları
B12 vitaminini doğal olarak bulunan hayvansal gıdalardan veya onunla güçlendirilmiş maddelerden alabilirsiniz.

Hayvansal kaynaklar arasında süt ürünleri, yumurta, balık, et ve kümes hayvanları bulunur. B12 ile güçlendirilmiş bir yiyecek arıyorsanız, satın aldığınız ürünlerin “Besin Değerleri” etiketine bakın.

B12 Vitamini Eksikliği
Yeterli miktarda B12 aldığınızdan emin değilseniz, B12 vitamini seviyenizi kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorabilirsiniz.

Yaşla birlikte, bu vitamini emmek zorlaşabilir. Vücudun B12 emiliminin azalmasının diğer sebepleri kilo verme ameliyatı geçirilmesi, midenizin bir kısmının alındığı başka bir ameliyat geçirilmesi veya fazla içki tüketimi olabilir.

Aşağıdaki durumlarda B12 vitamini eksikliği geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir:

Mide astarınızın inceldiği atrofik gastrit
Vücudunuzun B12 vitamini emmesini zorlaştıran pernisiyöz anemi
Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, bakteri üremesi veya parazit gibi ince bağırsağınızı etkileyen durumlar
Alkolün kötüye kullanılması veya aşırı alkol tüketimi, vücudunuzun besinleri emmesini zorlaştırabilir veya yeterli kalori almanızı engelleyebilir. Yeterli B12 eksikliğinizin bir işareti, glossit veya şişmiş, iltihaplı bir dil olabilir.
Graves hastalığı veya lupus gibi bağışıklık sistemi bozuklukları
B12 emilimini engelleyen bazı ilaçlar alıyorsanız. Buna esomeprazol (Nexium), lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec OTC), pantoprazol (Protonix) ve rabeprazol (Aciphex) gibi proton pompası inhibitörleri (PPI’ler) dahil olmak üzere bazı mide ekşimesi ilaçları, simetidin (Tagamet) gibi H2 Blokerleri ve famotidin (Pepcid AC); ve metformin (Glukofaj) gibi bazı diyabet ilaçları.
Ayrıca vegan bir diyet uyguluyorsanız (et, süt, peynir ve yumurta dahil herhangi bir hayvansal ürün yemiyorsanız) veya yeterince yumurta veya süt ürünü tüketmeyen bir vejeteryansanız da B12 vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz. Her iki durumda da diyetinize takviyeli gıdalar ekleyebilir veya bu ihtiyacı karşılamak için takviyeler alabilirsiniz.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B12 vitamini eksikliğiniz varsa, anemik olabilirsiniz. Hafif bir eksiklik hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Ancak tedavi edilmezse aşağıdaki gibi semptomlara yol açabilir:

Zayıflık, yorgunluk veya baş dönmesi
Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı
Soluk cilt
Kabızlık, ishal, iştahsızlık veya gaz
Uyuşma veya karıncalanma, kas zayıflığı ve yürüme problemleri gibi sinir problemleri
Görme kaybı
Depresyon, hafıza kaybı veya davranış değişiklikleri gibi zihinsel sorunlar

 

Referanslar:

Smith, M. W. (2021, May 3). Vitamin B12 Deficiency: Causes, Symptoms, and Treatment. WebMD. https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes.

Benzer İçerikler