Alkol tüketimi

Alkolsüz Yaşam

Alkolün Zararlı Kullanımının İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Alkol tüketimi sindirim sistemi ve kardiyovasküler sistem üzerinde önemli toksik etkilere yol açmaktadır. Alkollü içecekler, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından kanserojen olarak sınıflandırılmaktadır ve çeşitli kanser türlerinin riskini arttırmaktadır. Bağışıklık sistemini baskılayıcı bir madde olarak alkol aynı zamanda tüberküloz ve AIDS de dahil olmak üzere bir çok bulaşıcı hastalık riskinin artmasına yol açmaktadır.

Alkol Tüketimi Hangi Limitlerde olmalıdır?

Ancak alkol tüketimi için güvenli bir seviye bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, kanıtlar sağlık için ideal durumun alkolün hiçbir miktarda tüketilmemesi olduğunu gösterdiği için bu konuda belirli bir öneri getirmemektedir. Alkol tüketimi yaklaşık 60 farklı hastalık ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle ne kadar çok tüketilirse, hastalık riski o kadar yüksek olmaktadır.

Alkolün Zararlı Kullanımının Topluma Yükü Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı Küresel Alkol ve Sağlık Durum Raporu’na göre, alkol tüketimi her yıl dünya genelinde 3 milyon insanın ölümüne, milyonlarca insanın da hastalanmasına ya da engelli kalmasına sebep olmaktadır.

Alkol Tüketimi Olumsuz Etkilerinin Gençlere Kıyasla Yaşlılarda Daha Fazla Olduğu Doğru Mu?

Tam tersine, genç yaşlarda alkolün sağlık üzerine daha fazla olumsuz etkisi bulunmaktadır. Beyin 25 yaşına kadar gelişmekte ve alkol beyin gelişimini zararlı etkilemektedir. Özellikle ergenlik döneminde beyin alkole daha duyarlıdır ve genç yaşta alkol kullanımına başlamak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde alkol bağımlılığı riskini artırmaktadır.

Az Miktarda Alkol Kullanan Bir Bireyin Alkol Kullanmayı Tamamen Bırakmasının Sağlık Üzerinde Etkisi Bulunmakta Mıdır?

Az miktarda alkol kullanan bireyler dahi alkol almayı bıraktıklarında sağlık üzerine yararlarını fark etmektedir. Eskiye oranla daha iyi uyuduklarını ve daha zinde olduklarını belirtmektedirler. Ayrıca alkol kullanmayan bireyler kilo kontrolünü daha kolay sağlamaktadır.

Kırmızı Şarabın Kalp Sağlığı Üzerine Olumlu Etkisi Olduğu Yanlış Mıdır?

Yapılan araştırmalar, hafif ila orta derecede alkol kullanan orta yaşlı ve yaşlı bireylerde, kalp hastalığı, inme ve tip 2 diyabet görülme riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Ancak alkolün zararlı etkileri, potansiyel koruyucu faydalardan çok daha ağır basmaktadır. Yaşlı bir birey, fiziksel olarak aktif olarak ve sağlıklı yiyecekler tüketerek alkol kullanımından çok daha fazla sağlık faydası elde etmektedir.

Referanslar:

  1. World Health Organization. Q&A- How Can I Drink Alcohol Safely. http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/alcohol-use/data-and-statistics/q-and-a-how-can-i-drink-alcohol-safely(Erişim Tarihi: 28.03.2020)
  2. World Health Organization. Global Status Report on Alcohol and Health 2018. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/274603/9789241565639-eng.pdf?ua=1(Erişim Tarihi: 28.03.2020)
  3. World Health Organization. Alcohol Risks. https://www.who.int/health-topics/alcohol#tab=tab_2(Erişim Tarihi: 28.03.2020)

Benzer İçerikler